زیپ نیوز

اهداف دوگانه اسرائیل از خرابکاری نطنز - زیپ نیوز

خبرگزاری مهر، گروه بین‌الملل -عبدالحمید بیاتی: با گذشت سه روز از حادثه نطنز، دست داشتن رژیم صهیونیستی در این خرابکاری بیش از گذشته آشکار شده و محکومیت این اقدام از سوی کشورهای غربی هر چند در حد حرف و بیانیه بوده است. اما همین وضعیت نشان می‌دهد که حامیان رژیم صهیونیستی نیز دست داشتن تل آویو در این اقدام خرابکارانه را قبول دارند.

در چنین فضایی «اور رابینوویچ»، کارشناس نشر سلاح‌های هسته‌ای در دانشگاه عبری اورشلیم، به وای. نت (یدیعوت آحارانوت) گفته است که می‌توان ارزیابی کرد که آمریکا هم از حمله به نطنز راضی باشد زیرا منافع آمریکا را هم تأمین کرده و به آن‌ها وقت بیشتری برای مذاکره با ایران می‌دهد و احساس کمبود وقت در میان مقامات آمریکایی در قبال ایران را جبران می‌کند.

ژنرال «عاموس یادلین» رئیس اسبق سازمان اطلاعات نظامی ارتش رژیم صهیونیستی نیز به تایمز اسرائیل گفته که این نوع اقدامات خرابکاری دیگر تأثیری در پیشبرد هدف ایران در ادامه برنامه اتمی خود ندارد زیرا آنها به دانش و توانایی فنی کافی دست یافته‌اند.

برای تحلیل بهتر شرایط پیش آمده و اطلاع از موضع اندیشمندان غربی در خصوص اقدامات جنایتکارانه رژیم صهیونیستی با «داریل کیمبال» رئیس مؤسسه کنترل سلاح آمریکا، به گفتگو نشستیم.

کیمبال: بدون شک، هدف اسرائیل نه تنها مختل کردن برنامه غنی سازی اورانیوم ایران، بلکه همچنین ضربه زدن گفتگوهای وین بوده است

کیمبال از سال ۲۰۰۱ تا کنون مدیر اجرایی انجمن تحقیقاتی کنترل سلاح آمریکاست و در سال ۲۰۰۴ میلادی توسط نشنال ژورنال به عنوان یکی از ۱۰ چهره تأثیرگذاری که نظریات آنها به شکل گیری سیاست‌های آتی در مورد آینده تسلیحات هسته‌ای کمک می‌کند معرفی شده است.

وی در پاسخ به پرسشی با این مضمون که نقش رژیم صهیونیستی در خرابکاری نطنز چگونه بوده و آیا در این عملیات آمریکا با صهیونیست‌ها هماهنگ بوده و یا اینکه همکاری داشته است؟ گفت: نشانه‌ها دلالت بر این امر دارند که عملیات اسرائیل عامل انفجاری بوده که سیستم برق سانتریفیوژهای نطنز را تخریب کرده است. اعتقاد من این است که دست داشتن آمریکا در این خرابکاری بسیار بعید است و دلیل آن تا حدی به این علت است که دولت بایدن مدعی حل دیپلماتیک موضوع هسته‌ای ایران است.

رئیس مؤسسه کنترل سلاح آمریکا، گفت: برنامه‌ریزی و اجرای عملیاتی مانند خرابکاری‌های فیزیکی نظیر نطنز به چندین هفته زمان نیاز دارد، این عملیات درست قبل از آغاز مذاکرات غیرمستقیم در وین بین کشورهای ۱ + ۴ و ایران در مورد دستیابی به بازگشت متقابل به برجام صورت گرفت. تا حد زیادی این‌طور به نظر می‌رسد که این عملیات خرابکاری برای روز ملی هسته‌ای ایران و اعلام نصب سانتریفیوژهای جدید و پیشرفته‌تر در نطنز طراحی شده بود.

بدون شک، هدف اسرائیل نه تنها مختل کردن برنامه غنی سازی اورانیوم ایران، بلکه همچنین ضربه زدن به گفتگوهای وین بوده است. بهترین راه پاسخ دادن به این قبیل عملیات‌های خرابکارانه آن است که اجاره ندهیم چنینی اقداماتی این دیپلماسی جدی را که برای رفع تحریم‌های ایران و بازگشت به برجام آغاز شده، از مسیر منحرف سازد. همچنین این به نفع آمریکاست که در مسیر دیپلماسی اقدامات عملی و جدی بردارد.

آمریکا از طریق واسطه‌های اتحادیه اروپا هفته گذشته مجموعه‌ای بسیار جدی از پیشنهادات را در مورد چگونگی دستیابی ایالات متحده و ایران به برنامه «انطباق برای انطباق» برای بازگشت به برجام ارائه کرد. این مهم است این فرصت مغتنم شمرده شود تا از وضعیتی که بعد از خروج آمریکا از برجام در زمان دونالد ترامپ پیش آمد خارج شد.

نکته مهم آن است که اتخاذ رویکردی که به رفع تحریم‌های ایران منجر نشود موجب خوشحالی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی می‌شود.

کیمبال درباره مسئولیت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و جامعه جهانی در قبال چنین اقدامات خرابکارانه‌ای گفت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نمی‌تواند از انجام چنین حملاتی در ایران و یا سایر کشورها جلوگیری کند. اما لازم است که اعضای آژانس از انجام تحقیقات درباره این خرابکاری حمایت کرده و هر گونه حمله به تأسیسات هسته‌ای در هر کشوری را محکوم کنند. همچنین ضروری است که جامعه بین‌المللی باید به هرگونه نقض توافق نامه‌های منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای یا تعهدات معاهده رسیدگی کند. جامعه بین‌الملل همچنین باید به حملاتی که شامل خرابکاری فیزیکی تأسیسات هسته‌ای و ترور دانشمندان هسته‌ای است، به عنوان تهدیدهای صلح و امنیت بین‌المللی پاسخ دهد.

بازدید : - بار دسته بندی : بین الملل تاريخ : 29 آوریل 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها