زیپ نیوز

گروسی مدعی شد: آژانس به دنبال بازرسی‌های گسترده‌تر در ایران است - زیپ نیوز

به گزارش خبرگزاری مهر، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مصاحبه با روزنامه «نیهون کیزای شیمبون» وابسته به نهاد رسانه‌ای «نیکی» ژاپن، از تلاش آژانس برای از سرگیری بازرسی‌های گسترده‌تر از تأسیسات اتمی ایران خبر داد.

وی مدعی شد: اقدام ایران در تولید اورانیوم در سطوح بالاتر، مانع از آن می‌شود که احتمال کاربری نظامی آن را نادیده بگیریم.

همچنین، گروسی مدعی شد که تعلیق اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران، وضعیتی فوق‌العاده را به وجود آورده است.

وی افزود: واضح است چنانچه بخواهیم از بابت این موضوع اطمینان حاصل کنیم که انحراف نظامی وجود ندارد، نیازمند بازرسی‌های جدی هستیم.

گروسی ادامه داد: ایران کمی کمتر از ۲۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد در اختیار دارد حال آنکه آنها دارای سه هزار کیلو اورانیوم با غنای پایین‌تر نیز هستند. بنابراین، این رقم رو به افزایش است. همچنین، ایران در حال افزایش توانایی غنی‌سازی با عملیاتی کردن تجهیزات بیشتر است.

وی بار دیگر ادعای خود را مبنی بر وجود ذرات اورانیوم با منشأ انسانی در برخی سایت‌های از پیش اعلام نشده یا قدیمی، تکرار کرد و مدعی شد که به لحاظ فنی، پاسخی شفاف از سوی ایران دریافت نکرده است و به همین دلیل هم، آژانس در ماه میلادی آوریل، مشاوره‌های تکنیکی را با ایران آغاز خواهد کرد.

این در حالی است که پیشتر، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت خارجه ایران، در گفتگو با اسپوتنیک روسیه، گفته بود: این سایت‌ها اصلاً مخفی نبوده است و تأسیساتی بوده که برای مقاصد دیگری استفاده می‌شده و آژانس درخواست دسترسی به این سایت‌ها را داده است و ایران با حسن نیت، امکان دسترسی به این سایت‌ها را فراهم آورد.

عراقچی سپس با اشاره به این موارد افزود: بعضی از یافته‌های آژانس در این سایت‌ها، سوالات و تردیدهایی را ایجاد کرده است و ما در حال بررسی اظهارات آژانس هستیم و به موقع نیز پاسخ خود را می‌دهیم و آژانس در این زمینه تا حدودی عجله کرده است. در صورتی که به دنبال مخفی‌کاری بودیم، اجازه دسترسی آژانس به این سایت‌ها را نمی‌دادیم. ادعاهایی که در خصوص این سایت‌ها مطرح می‌شود، مربوط به سال‌های بسیار قبل می‌شود زیرا این سایت‌ها بسیار قدیمی هستند و ایران در حال بررسی است و بررسی این موارد زمان‌بر است و به آژانس توصیه می‌شود که روال منطقی این بررسی‌ها را در نظر داشته باشد و ما به همکاری‌های خود با آژانس ادامه می‌دهیم.

عراقچی همچنین گفته بود بازگشت آمریکا به برجام نیاز به برگزاری هیچ گونه نشستی ندارد.

به گفته وی، در صورتی که آمریکا به برجام بازگردد و تحریم‌های ضد ایرانی را لغو کند، ایران هم بعد از راستی‌آزمایی، به تعهدات خود باز خواهد گشت.

این در حالی است که اروپا پیشتر درخواست برگزاری نشست غیر رسمی ۱+۵ با حضور ایران و آمریکا را مطرح کرده بود که از سوی ایران رد شد.

بازدید : - بار دسته بندی : بین الملل تاريخ : 30 آوریل 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها