زیپ نیوز

حمایت آمریکا از صدام و تسلیحات شیمیایی رژیم بعث عراق - زیپ نیوز

به گزارش خبرگزاری مهر، آرشیو اسناد امنیتی آمریکا واقع در دانشگاه جورج واشنگتن پاره‌ای از اسناد طبقه بندی شده در خصوص روابط میان آمریکا و صدام در دهه هشتاد میلادی را منتشر کرده که در بر گیرنده مباحثی همچون بازسازی و اصلاحات در روابط میان واشنگتن و بغداد از سال ۱۹۶۷ است.

این اسناد نشان می‌دهند که در زمان حمله صدام به ایران، وی به دنبال دستیابی به تسلیحات هسته‌ای دور برد بوده که چنین تسلیحاتی احتمالاً قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را داشته است. این اسناد همچنین نشان دهنده اعطای پناهندگی سازمان یافته به گروه‌های تروریستی، نقض فاحش حقوق بشر علیه شهروندان عراقی و همچنین استفاده از تسلیحات شیمیایی توسط رژیم بعث علیه ایران در جریان جنگ تحمیلی است.

همچنین اسناد طبقه بندی شده نشان می‌دهند که دولت وقت آمریکا در راستای حصول اطمینان از شکست قطعی ایران در جنگ با عراق، از تمامی موارد موجود در اسناد چشم پوشی کرده و در راستای تحکیم روابط میان واشنگتن و رژیم بعث، در تاریخ ۲۰ دسامبر سال ۱۹۸۳، «دونالد رامسفلد» را به عنوان نماینده ویژه ایالات متحده به عراق اعزام کرده است.

همچنین در اسناد طبقه بندی شده مذکور، به حمایت دولت «رونالد ریگان» از رژیم صدام اشاره شده که علیرغم علم به استفاده گسترده از تسلیحات شیمیایی توسط عراق، رئیس دولت وقت آمریکا شخصاً ترجیح داده از وی حمایت کرده و دلیل این حمایت نیز سه موضوع اصلی بوده است: حفظ و اطمینان از دسترسی آمریکا به منابع نفتی عراق، توسعه توانایی آمریکا در قدرت نمایی در منطقه و همچنین حمایت از متحدین محلی واشنگتن در خاورمیانه در برابر تهدیدات داخلی و خارجی.

بازدید : - بار دسته بندی : بین الملل تاريخ : 30 آوریل 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها