زیپ نیوز

آمریکا معافیت همکاری هسته ای با ایران را تمدید کرد - زیپ نیوز

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وبگاه واشنگتن فری بیکن، دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در اقدامی که به احتمال بسیار خشم و رنجش اعضای جنگ طلب کنگره را به دنبال خواهد داشت، مجموعه‌ای از معافیت‌های تحریمی در زمینه همکاری هسته‌ای با ایران را بار دیگر تمدید کرد.

این معافیت‌های تحریمی به ایران اجازه می‌دهد تا در فعالیت‌های محدود هسته‌ای از جمله در رآکتور آب سنگین اراک- که به ادعای منتقدان، با تأمین پلوتونیوم موردنیاز مسیر تهران را برای دستیابی به سلاح هسته‌ای همواره می‌کند! – مشارکت نماید.

به رغم فشارهای فزاینده از سوی اعضای تندرو و جنگ طلب حزب جمهوریخواه در کنگره، وزارت خارجه آمریکا به طور مرتب این معافیت‌ها را تمدید کرده و آنها را برای تحت کنترل درآوردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران ضروری می‌داند.

بدین ترتیب، این معافیت‌های تحریمی برای مدت ۶۰ روز تمدید می‌شوند و در این بازه زمانی، دولت ترامپ فرصت دارد که در مورد پایان دادن یکباره و همیشگی به این معافیت‌ها تصمیم بگیرد.

یکی از مقامات آمریکایی آگاه به این موضوع به وبگاه فری بیکن گفت که «استیو منوچین» وزیر خزانه داری آمریکا یکی از افرادی است که بر تمدید این معافیت‌های هسته‌ای پافشاری می‌کرد. بنا به ادعای این مقام، «هرچند ماه یکبار، استیو منوچین برای حفظ توافق هسته‌ای و تضعیف پویش فشار حداکثری ترامپ علیه ایران یک دلیل جدید سرهم می‌کند. دفعه قبل [وزارت] خزانه داری بهانه‌ای در مورد دیپلماسی اروپایی مطرح کرد. این بار نیز از ویروس کرونا به عنوان یک دستاویز بهره گرفت. دفعه بعد هم خواهند گفت که شرایط خیلی حساس است. عذر و بهانه‌ها تغییر می‌کنند اما سیاست همچنان دست نخورده باقی می ماند».

بازدید : - بار دسته بندی : بین الملل تاريخ : 25 مارس 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.